M22XP-MSB02-E30-G
Manufacturer:
Moujen
Part Number:
M22XP-MSB02-E30-G
Category:
Pushbutton Switches
Description:
EXT PB-MOM-2B-LED-GREEN
In Stock:
320
Manufacturer :
Moujen
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 3A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 ~ 30 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
230 V
Voltage Rating - DC :
24 V