M22FP-MSB20-E30-W
Manufacturer:
Moujen
Part Number:
M22FP-MSB20-E30-W
Category:
Pushbutton Switches
Description:
FLAT PB-MOM-2A-LED-WHITE
In Stock:
400
Manufacturer :
Moujen
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 3A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 ~ 30 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
230 V
Voltage Rating - DC :
24 V