A3PA-90D11-24APW
Part Number:
A3PA-90D11-24APW
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 4A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 23.50mm x 22.50mm
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V