3SU11030AB403BA0
Manufacturer:
Siemens
Part Number:
3SU11030AB403BA0
Category:
Pushbutton Switches
Description:
ILLUMINATED PUSHBUTTON, MOM, GRN
Manufacturer :
Siemens
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Ingress Protection :
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Spring Terminal
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
500 V