A3PT-90B12-24SW
Part Number:
A3PT-90B12-24SW
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 4A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 29.00mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V