45-1231.11E8.000.402
Manufacturer:
EAO
Part Number:
45-1231.11E8.000.402
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 500V
Manufacturer :
EAO
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPST-NC
Color - Actuator/Cap :
Clear (Red Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
230 VAC
Ingress Protection :
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Spring Terminal
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
500 V