45-1231.21E8.000.102
Part Number:
45-1231.21E8.000.102
Description:
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 500V
Circuit :
SPST-NC
Color - Actuator/Cap :
Clear (Red Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
230 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
500 V