45-1231.11H8.000.101
Part Number:
45-1231.11H8.000.101
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 500V
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Clear (Green Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
230 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
500 V