LBW6L-M1T24S
Manufacturer:
IDEC
Part Number:
LBW6L-M1T24S
Category:
Pushbutton Switches
Description:
LBW FLUSH ILLD PB MOME. BLUE
Manufacturer :
IDEC
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear
Current Rating (Amps) :
100mA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V