LBW7GL-A1T24R
Manufacturer:
IDEC
Part Number:
LBW7GL-A1T24R
Category:
Pushbutton Switches
Description:
LBW FLUSH ILLD PB MAIN. RED
Manufacturer :
IDEC
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button, Full Guard
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear
Current Rating (Amps) :
100mA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 22.50mm x 22.50mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V