3SU11500BB501FA0
Manufacturer:
Siemens
Part Number:
3SU11500BB501FA0
Category:
Pushbutton Switches
Description:
PUSHBUTTON. BLUE
Manufacturer :
Siemens
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
DPST-NO/NC
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
500 V