DH401LBSRB24
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
DH401LBSRB24
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125VAC
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
DPST-NO/NC
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
2A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 40.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off, Off-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V