DH401NBUW12
Part Number:
DH401NBUW12
Description:
SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125VAC
Circuit :
DPST-NO/NC
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
2A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 40.00mm Dia
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V