AV11A311NN00
Manufacturer:
Carling Technologies
Part Number:
AV11A311NN00
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH ANTI VANDAL
Manufacturer :
Carling Technologies
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
10A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
12 V