AV1910DA24Q04
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
AV1910DA24Q04
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Manufacturer :
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Spot LED
Illumination Type, Color :
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V