AV1911DA24Q04
Part Number:
AV1911DA24Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Actuator Marking :
No Marking
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Spot LED
Illumination Type, Color :
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
250 V