SW-PB7-03LB5CFRO2.8V
Part Number:
SW-PB7-03LB5CFRO2.8V
Description:
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 2
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Orange
Illumination Voltage (Nominal) :
2.8 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
250 V