DH282NBSG24
Part Number:
DH282NBSG24
Description:
SWITCH PB 4PST-2NO/2NC 2A 125V
Current Rating (Amps) :
2A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 28.00mm Dia
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V