SW-PB7-03LB22CFRY12V
Manufacturer:
Adam Tech
Part Number:
SW-PB7-03LB22CFRY12V
Category:
Pushbutton Switches
Description:
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 1
Manufacturer :
Adam Tech
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V