AV1911RA24Q04
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
AV1911RA24Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Manufacturer :
Actuator Marking :
No Marking
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Fixed LED Ring
Illumination Type, Color :
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V