AV1921D112R04
Part Number:
AV1921D112R04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Spot LED
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
20 V
Voltage Rating - DC :
20 V