AV1920P524Q04
Part Number:
AV1920P524Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Actuator Marking :
Power Symbol
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V