BH16NBGBGW
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
BH16NBGBGW
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
1A (AC), 2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green/White
Illumination Voltage (Nominal) :
3.0, 3.3 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
36 V