SW-PB7-01LB42BFRG36VM
Manufacturer:
Adam Tech
Part Number:
SW-PB7-01LB42BFRG36VM
Category:
Pushbutton Switches
Description:
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 1
Manufacturer :
Adam Tech
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
36 VAC/DC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.079" (2.0mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
36 V