SW-PB7-07LB42CRRB36V
Part Number:
SW-PB7-07LB42CRRB36V
Description:
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 1
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
1A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
36 VAC/DC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.50mm Dia
Switch Function :
Off-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
36 V