BH16NLSBB
Part Number:
BH16NLSBB
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
1A (AC), 2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
3.3 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
36 V