A3PA-90A12-24AR
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
A3PA-90A12-24AR
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
In Stock:
1
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 4A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 23.50mm x 22.50mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V