YB215CWSKW01-5F12-JB
Part Number:
YB215CWSKW01-5F12-JB
Description:
PANEL SEALED PUSHBUTTON
Actuator Type :
Square, Button, Flush
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 21.00mm x 21.00mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V