YB16WSKG01-6G-JB
Part Number:
YB16WSKG01-6G-JB
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Square, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
3.6 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V