LB15RKG01-5D12-JD
Part Number:
LB15RKG01-5D12-JD
Description:
STD SIZE PUSHBUTTON/ILLUMINATED/
Actuator Type :
Rectangular, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V