D16EER130RED
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
D16EER130RED
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
3PDT
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
8A (AC), 6A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V