YB16WSKG01-5D12-JD
Part Number:
YB16WSKG01-5D12-JD
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Square, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V