PV4F2B011-3R5
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
PV4F2B011-3R5
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PB SPDT 2A 24V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V