YB26RKW01-5D12-JD
Part Number:
YB26RKW01-5D12-JD
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Actuator Marking :
No Marking
Color - Actuator/Cap :
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Voltage Reduction Lighting
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V