YB25CKG01-5F24-JF
Part Number:
YB25CKG01-5F24-JF
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (Green Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Tactile/Audible Feedback
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V