YB16CKW01-6B-JB
Part Number:
YB16CKW01-6B-JB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
3.3 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V