YB26WSKW01-1D24-JE
Part Number:
YB26WSKW01-1D24-JE
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (Yellow Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Voltage Reduction Lighting
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V