P16OAT11KYELWHT
Part Number:
P16OAT11KYELWHT
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Actuator Type :
Rectangular, Button
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
8A (AC), 6A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V