P16OAR11BWHT
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
P16OAR11BWHT
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
8A (AC), 6A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
14 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V