ULV7F2H11G301
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
ULV7F2H11G301
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
3 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V