YB16KKW01-CB
Part Number:
YB16KKW01-CB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Color - Actuator/Cap :
Red (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V