D16OAS11KGRNGRN
Part Number:
D16OAS11KGRNGRN
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
8A (AC), 6A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V