YB16CKG01-GB
Part Number:
YB16CKG01-GB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Blue (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V