YB16WCKG01-1F12-JF
Part Number:
YB16WCKG01-1F12-JF
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (Green Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V