LB16CKG01-12-GJ
Part Number:
LB16CKG01-12-GJ
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V