M2B15AA5W30-FA
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
M2B15AA5W30-FA
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Features :
Process Sealed
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V