PA4R12C1000-114
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
PA4R12C1000-114
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PB DPST 16A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Rectangular, Button, Rubber Cap
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 65°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type :
Keyswitch, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V