MPZI022/F/RD/24
Manufacturer:
Bulgin
Part Number:
MPZI022/F/RD/24
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V
Manufacturer :
Bulgin
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Piezo
Voltage Rating - AC :
24 V
Voltage Rating - DC :
24 V