YB15RKW01-5F12-JF
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
YB15RKW01-5F12-JF
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
In Stock:
3
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Rectangular, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear (Green Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V