LB15SKW01-5C12-JC
Part Number:
LB15SKW01-5C12-JC
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
In Stock:
12
Actuator Type :
Square, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (Red Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 16.20mm x 16.20mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V